• Titulinis
  • Žinios
  • 2022.04.21. FIXUS Mobilis – kad paveldas neprarastų pulso

FIXUS Mobilis – kad paveldas neprarastų pulso

Renginys "FIXUS Mobilis - kad paveldas neprarastų pulso!". Vilnius, 2022 m. balandžio 21 d.

Prieš keletą dienų tarpinius rezultatus ir ateities planus pristatė Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamas kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros projektas „FIXUS“. Projekte suburtos mobilios kultūros paveldo priežiūros specialistų komandos jau trečius metus keliauja po Lietuvą, vykdo kultūros vertybių registre esančių pastatų ir kitų statinių apžiūras, atlieka priežiūros darbus, teikia konsultacijas savininkams ir valdytojams, kaip prižiūrėti ir rūpintis turimais kultūros paveldo objektais. Apžiūros ir darbai jau atlikti net 127 objektuose iš numatytų 200, savininkams pateikta 70 ataskaitų, surengta 16 konsultacijų, 2 praktiniai mokymai, 2 vieši projekto pristatymai.

Renginį pasveikinęs “FIXUS” projektą vykdančio Kultūros paveldo centro direktorius Virgilijus Kačinskas pabrėžė kiekvieno iš mūsų atsakomybės ir ryžto saugoti paveldą svarbą. Visa sveikinimo kalba:

FixusMobilis - perpetuum virus

Karas matuojamas LAISVE, KRAUJU UŽ LAISVĘ ir, žinoma, NETEKTIMIS, ir PAVELDO NETEKTIMIS.

Bet paveldas nyksta ne tik karo metais. Kuo matuojamas paveldo išsaugojimas? Skiriamais pinigais – taip. Tobulais teisės aktais – taip. Visuomenės supratingumu – aišku, kad taip. Tačiau čia dar trūksta, mano galva, svarbiausiųjų dedamųjų – MEILĖS, NORĖJIMO IR GEBĖJIMŲ. Meilės istorijai, tapatumui, kilmei. Norėjimo išsaugoti valstybės tautos ir jos tautų savastį, šią svarbią žinią perduoti vaikams ir vaikaičiams. Gebėjimo nepasiduoti vienadieniams poreikiams, turėti stuburą ir, svarbiausia, suvokti savo misiją bei mokėti ją atlikti.

Rusijos agresija ir Ukrainoje vykdomas genocidas sutelkė ukrainiečius, vertybes aiškiai atskyrė nuo blizgučių ir kiekvienas ukrainietis dabar yra pasirinkęs KAS JIS YRA.

ŠLOVĖ UKRAINAI (atsakymas – DIDVYRIAMS ŠLOVĖ).

Mes esame ganėtinai toli nuo karo, bet šis karas daužo mūsų širdis ir verčia pasižiūrėti į save. Mes taip pat turime pasirinkti čia, dabar ir jau turėjome tai padaryti seniai. Ar plaukiame paviršiumi, užimame pareigas, laukiame gairių, direktyvų? O gal galų gale imame ir darome. Darome tai, ko reikia, gydome ten, kur skauda, netempiam gumos, antklodės ir prisiimam atsakomybę sau.

Lietuva taip pat yra didi šalis ir joje visada buvo ir yra daug atsakomybės. Yra žmonių, žinančių, norinčių, galinčių ir mylinčių. Vieni tokių – „FixusMobilis“ komanda ir, žinoma, jos įkvėpėjai mūsų brangūs Norvegijos bičiuliai. Ar galite tik įsivaizduoti, kaip yra puiku, kai sprendimai atliekami laiku, rodoma iniciatyva, randami tvarūs sprendiniai, degama meile paveldui ir uždegami kiti. Pažadai, dar svarbiau - įsipareigojimai, nesustoti vos pradėjus, įveikti atsiradusius naujus iššūkius, nemesti kelio dėl takelio ir parodo, kad esame VALSTYBĖ.

Naikinimo, nykimo užkardymas paveldosaugoje šaukte šaukiasi visų mūsų dėmesio ir ne tik jo. Šaukiasi darbų tęstinumo, užtikrinimo, kad tai nėra vienadienė plaštakė, sudegusi ant biurokratinio aukuro. Laikai nėra lengvi, o kada jie kitokie buvo? Iškabos pavalymas nėra atsakomybė, atsakomybė yra realiai ir kuo daugiau (bent ne mažiau) padėti kultūros paveldo valdytojams prižiūrėti ne tik jų, bet ir mūsų visų turtą – kultūros paveldą.

Pasaulyje klaidžioja bjaurus COVID virusas, kuris žudo, luošina, kai kuriuos veja į neviltį ar pasimetimą. Bet yra ir kitoks virusas. Gerasis „FixusMobilis“ virusas, skriejantis Lietuvos toliais ir kviečiantis mylėti ir gerbti visų pirma save, nes paveldas prasideda ir baigiasi mumis, nes tik mes patys privalome būti ir, tikiu, TAPSIME geriausi paveldo advokatai. Todėl sveikinu puikiąją „FixusMobilis“ komandą ir linkiu jai VISUS šiuo virusu užkrėsti, jei kam nepavyks ŠIUO virusu - gali užsikrėsti ir kitais, žinoma, geraisiais”.

Virgilijus Kačinskas

2022, balandis, Vilnius, Lietuva


Paskutinį kartą redaguota: 2022-10-28, 20:00:19